Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

 • A)Yangın Kontrol Panelleri

  ECP Serisi yangın kontrol panelleri, modern şekilde dizayn edilmiş, yangın algılama sistemlerinin tüm ihtiyaçlarina cevap verebilecek özellikleri üstünde taşıyan, estetik görünüme sahip, Digital-Mikroişlemcili ve Standart olmak üzere, iki ayrı tipte imal edilmiş olan panellerdir.

  1. ECP 1018 : 6 Zon'dan (bölge) başlayarak 18 Zon'a kadar büyüyebilen standart tip yangın ihbar panelidir. Dokunmatik tuşlu olup, ayrı ayrı Arıza ve Yangın ledleri mevcuttur.

  2. ECP - 96 : 8 Zon'dan (bölge) 96 Zon'a kadar büyüyebilen Digital-Mikroişlemili Yangın ihbar panelidir. Üzerinde bulunan display ekran sayesinde tüm işlemler görsel olarak izlenebildiği gibi, önceki işlemleri de BACK tuşuyla geriye gidilerek izleme olanağı mevcuttur.

 • B)Yangın Dedektörleri

  Yangın dedektörleri, yangının bir veya birden fazla karakteristik özelliğine göre dizayn edilmişlerdir. Bunlar duman, ısı, optik, beam ve alev dedektörleri gibi sınıflara ayrılır. Herhangi bir otomatik yangın algılama sisteminde bulunan bir dedektör, bina içinde bulunan normal çevre şartları ile bir yangın arasındaki farkı algılama özelliğine sahiptir. Hiçbir dedektör tipi, her türlü ortamda kullanılabilecek özellikte değildir. Farklı dedektör tipleri kullanılarak sağlıklı çözümlere ulaşılır. Farklı ortamlarda çıkabilecek yangınlarda oluşabilecek duman tiplerine göre algılama özelliklerine sahiptirler.

 • 1. EID İyonizasyon Etkili Duman Dedektörü:

  Duman partiküllerinin dedektör içinde bulunan iyonizasyon hücresine girmesi ile iyonizasyon hücresindeki elektrotlar arasında elektrik akimının akması prensibi ile çalışırlar. Küçük partiküllü siyah dumana duyarlıdırlar. Çift odacıklı iyonizasyon hücresi, algılama görevi yaparak dedektörün çevre sıcaklığından ve rutubetten etkilenmemesini sağlar, Başlıca kullanım yerleri: Bürolar, Otel odaları, ofisler, koridorlar vb.

 • 2. Sabit Sıcaklık Dedektörleri:

  EHD / 60*C-90*C Sabit Sıcaklık Dedektörü: Önceden seçilen bir sıcaklık derecesine ulaşıldığında çalışır. Genellikle 60*C ve 90*C olarak dizayn edilmişlerdir. Ortam sıcaklığının düşük olduğu yerlerde 60*C, daha yüksek yerlerde ise 90*C tercih edilmelidir. Başlıca kullanım yerleri: Kapalı otoparklar, çamaşırhaneler,v.b.

 • 3. ERD Sicaklık Artış Hızı Dedektörü:

  Ortamdaki sıcaklığın anormal ve hızlı bir şekilde aniden yükselmesi prensibi ile çalışır. İki termistör üzerindeki gerilimleri karşılaştırmak suretiyle yangını kısa sürede algılar. Başlıca kullanim yerleri: Kapali otoparklar, çamaşırhaneler, v.b.

 • 4. EOD Optik Duman Dedektörü:

  Algılama hücresine giren duman partikülleri tarafından ışığın dağıtılması veya emilmesi prensibi ile çalışan bir dedektördür. Büyük Partiküllü beyaz dumana duyarlıdır. Başlıca kullanim yerleri: UPS odaları, elektrik pano odaları, jeneratör odaları, kablo şaftları, PVC yalıtım malzemelerinin bulunduğu ve bu tipte duman çıkaran yerler, v.b. Genel olarak Duman Dedektörleri, Isı Deddektörlerinden daha hızlı algılama yapabilirler fakat yalancı alarma karşı daha hassastırlar.

 • C)Yangın ihbar Butonları

  Camı Kır Tipi Yangın İhbar Butanları, dedektör hattına bağlanan, kırmızı renkte, ledli, yangın ihbar sistemlerinde ve güvenlik alarm sistemlerinde, 220V olarak bağımsız çalışabilme özelliğine sahiptir. Ortalama 20 mt.'de bir kullanılır. Başlıca kullanim yerleri: Merdiven Başları, çıkış kapıları, koridorlar, v.b.

 • D)Yangın İhbar Sirenleri

  Hem 12/24v hemde 220v olarak iki ayrı tipte imal edilmişlerdir. Ufak binalarda her kata, büyük binalarda ise mümkümse buton sayısına yakın siren yerleştirilmesi uygundur.

 • Adresli Sistem Duman Dedektörleri
  Adresli Sistem Sıcaklık Dedektörleri
 • Beam ( Işın ) Dedektörü
  Flaşörlü Yangın İhbar Sireni
 • Gaz Dedektörü
  Kombine Sıcaklık Dedektörü
 • Konvansiyonel Yangin Alarm Santrali
  Optik Duman Dedektörü
 • Yangin Ihbar Butonu
  Yangin Ihbar Butonu
 • Yangın İhbar Sireni
Copyright © 1990 - Tüm hakları saklıdır. Gebze Yangın Söndürme Cihazları | Mustafa MUTLU